Home Topics Events Florida Film Festival announces amended program lineup

Florida Film Festival announces amended program lineup

-

PROMO: The Florida Film Festival (Website), which was originally scheduled to launch on April 12 at Enzian Theater, was postponed due to the COVID-19 pandemic but has since been rescheduled and is ready to roll.

The Florida Film Festival announced last week that the program lineup for the 29th Annual Festival, rescheduled to August 7-20, 2020, will feature 177 films representing 37 different countries. Of the films selected, 162 have premiere status, including 30 world premieres. The full festival lineup is listed below and film descriptions, trailers, stills, and schedule available on HERE.

The festival will be limited to the Enzian campus only this year rather than featuring other theaters like Regal Winter Park Village, and Enzian will be operating at half-capacity, per state-wide regulations during the pandemic.

Event organizers will be offering a virtual platform that will allow a large number of official selections to be available online. Some highlights include the Sundance Film Festival award-winner Boys State, as well as international features, Adam, and The Perfect Candidate, in addition to a number of short films.

This year’s lineup includes 88 women filmmakers, which is the most there have ever been in the 29-year history of the festival. In addition, they have added a fifth live-action shorts program to the American Independent Competition for the first time, which gives seven more filmmakers a chance at qualifying for an Oscar.

The 18 features and 70 short films in the American Independent Competition will be eligible for up to three awards each: a Grand Jury Award for best film in that category, a Special Jury Award given at the jury’s discretion for exceptional achievements, and an Audience Award determined by audience votes for Narrative Feature, Documentary Feature, and Best Short Film. International films are also eligible for Audience Awards for Best International Feature and Best International Short, and an Audience Award will be given for the Best Midnight Short as well.

Individual tickets to the Florida Film Festival at Enzian Theater, and more information on the virtual Florida Film Festival, including the virtual lineup and passes, will be available on July 29.

2020 OFFICIAL SELECTION:

OPENING NIGHT FILM:

“SURVIVING CUPERCON”

Surviving Supercon – Directed by Steven Shea, USA, 2020, 84 MIN, World Premiere

Preceded by
Boat Tour – Directed by Bernardo Britto, USA, 2020, 6 MIN, World Premiere

SPOTLIGHT FILMS:

“THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD”
  • Boys State – Directed by Amanda McBaine and Jesse Moss, USA, 2020, 109 MIN
  • Jimmy Carter: Rock ‘n’ Roll President – Directed by Mary Wharton, USA, 2020, 96 MIN, Southeast Premiere
  • The Perfect Candidate – Directed by Haifaa Al-Mansour, Saudi Arabia/Germany, 2019, 104 MIN, In Arabic with English Subtitles, Southeast Premiere
  • The Personal History of David Copperfield – Directed by Armando Ianucci, UK/USA, 2019, 119 MIN, Rated PG
    Summerland – Directed by Jessica Swale, UK, 2020, 99 MIN

NARRATIVE FEATURES COMPETITION:

“18 TO PARTY”
  • 18 to Party – Directed by Jeff Roda, USA, 2019, 80 MIN, Southeast Premiere
  • Climate of the Hunter – Directed by Mickey Reece, USA, 2019, 81 MIN, Southeast Premiere
  • Drought –Directed by Hannah Black and Megan Petersen, USA, 2020, 84 MIN, Florida Premiere
  • Fully Realized Humans – Directed by Joshua Leonard, USA, 2020, 74 MIN, Southeast Premiere/2nd US Screening
  • The Outside Story – Directed by Casimir Nozkowski, USA, 2020, 85 MIN, Southeast Premiere/2nd US Screening
  • Shithouse – Directed by Cooper Raiff, USA, 2020, 100 MIN, Southeast Premiere
  • The Swerve –Directed by Dean Kapsalis, USA, 2019, 95 MIN, Southeast Premiere
  • Wyrm – Directed by Christopher Winterbauer, USA, 2019, 106 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • Your Iron Lady –Directed by Jorge Xolalpa Jr., USA/Mexico, 2020, 92 MIN, In Spanish with English subtitles, East Coast Premiere

DOCUMENTARY FEATURES COMPETITION:

“CLASS ACTION PARK”
  • After So Many Days – Directed by Jim Hanft and Samantha Yonack, USA, 2019, 87 MIN, Southeast Premiere
  • At the Video Store –Directed by James Westby, USA, 2019, 72 MIN, Southeast Premiere
  • Born into the Gig –Directed by Kate Davis and David Heilbroner, USA, 2019, 90 MIN, Florida Premiere
  • Class Action Park –Directed by Seth Porges and Chris Charles Scott, USA, 2020, 90 MIN, World Premiere
  • Current Sea – Directed by Christopher Smith, USA/Malaysia, 2020, 87 MIN, Southeast Premiere
  • Fandango at the Wall – Directed by Varda Bar-Kar, USA, 2020, 93 MIN, World Premiere/2nd US Screening
  • For Walter and Josiah – Directed by Jamie Elias, USA, 2020, 66 MIN, Florida Premiere
  • Landfall – Directed by Cecilia Aldarondo, USA, 2020, 91 MIN, In English and Spanish with English subtitles, Southeast Premiere/2nd US Screening
  • That’s Wild – Directed by Michiel Thomas, USA/Belgium, 2020, 63 MIN, World Premiere

DOCUMENTARY SHORTS COMPETITION:

“BROKEN ORCHESTRA”
  • Abortion Helpline, This is Lisa – Directed by Barbara Attie, Janet Goldwater, and Mike Attie, USA, 2019, 13 MIN, Southeast Premiere
  • Betye Saar: Taking Care of Business – Directed by Christine Turner, USA, 2020, 8 MIN, East Coast Premiere
  • Broken Orchestra –Directed by Charlie Tyrell, USA/Canada, 2019, 12 MIN, Florida Premiere
  • Charlie’s Lot – Directed by Thomas Carroll, USA, 2020, 11 MIN, World Premiere
  • Chasing Ghosts – Directed by Eric Bendick, USA, 2020, 16 MIN, Southeast Premiere/2nd US Screening
  • Dani –Directed by Lizzy Hogenson, USA, 2019, 9 MIN, Southeast Premiere
  • The Deepest Hole –Directed by Matt McCormick, USA, 2020, 12 MIN, Southeast Premiere
  • Eddy’s World –Directed by Lyn Goldfarb, USA, 2020, 28 MIN, World Premiere
  • Grave Hands – Directed by Aaron Inman, USA, 2020, 22 MIN, In Vietnamese with English subtitles, World Premiere
  • Invasion: The Unist’ot’en Fight for Sovereignty – Directed by Michael Toledano, Sam Vinal, and Franklin Lopez, USA/Canada, 2019, 18 MIN, Southeast Premiere
  • Jesa – Directed by Kyungwon Song, USA/South Korea, 2019, 6 MIN, In Korean with English subtitles, Southeast Premiere
  • The Love Bugs – Directed by Allison Otto and Maria Clinton, USA, 2019, 34 MIN, Florida Premiere
  • My Father the Mover – Directed by Julia JanschUSA/South Africa, 2020, 12 MIN, In English and Xhosa with English subtitles, East Coast Premiere
  • Patty, Are You Bringing Weed Back from Jamaica? – Directed by Matthew Salton, USA, 2020, 9 MIN, World Premiere
  • Petting Zoo – Directed by Daniel Robin, USA, 2019, 11 MIN, Florida Premiere
  • Sixth of June – Directed by Henry Roosevelt, USA, 2020, 15 MIN, In English and French with English subtitles, Southeast Premiere
  • Statue Island –Directed by Princess and the Cowboy, USA, 2020, 3 MIN, World Premiere

NARRATIVE SHORTS COMPETITION:

“ISLAND QUEEN”
  • Ava’s Dating a Senior! – Directed by Frederic Da, USA, 2020, 15 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • Baby Kate – Directed by Jennifer Lafleur, USA, 2020, 12 MIN, East Coast Premiere
  • Black Goat – Directed by Tang Yi, USA/Hong Kong, 2019, 12 MIN, In Nepali with English subtitles, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • Blocks – Directed by Bridget Moloney, USA, 2020, 11 MIN, East Coast Premiere
  • Boys & Toys – Directed by Kevin P. Alexander, USA, 2020, 12 MIN, World Premiere
  • Broken Bird – Directed by Rachel Harrison Gordon, USA, 2020, 10 MIN, Southeast Premiere
  • Claire at Seven Months – Directed by Jacob Halpren, USA, 2020, 19 MIN, World Premiere
  • Daddio – Directed by Casey Wilson, USA, 2019, 18 MIN, Florida Premiere
  • Dear Dear Diary – Directed by Yurun Cao, USA, 2020, 11 MIN, In English and Korean with English subtitles, World Premiere
  • The Door – Directed by Kyle C. Mumford, USA, 2020, 9 MIN, World Premiere
  • Ear Ache – Directed by Alex Kavutskiy, USA, 2020, 15 MIN, World Premiere
  • Feeling Through – Directed by Doug Roland, USA, 2019, 18 MIN, Florida Premiere
  • Fort Irwin – Directed by Quinn Else, USA, 2019, 11 MIN, Southeast Premiere
  • Ghazaal – Directed by Ragini Bhasin, USA/India, 2019, 15 MIN, In Persian with English subtitles, East Coast Premiere
  • Gilt – Directed by April Nations, USA, 2020, 9 MIN, World Premiere
  • He’s the One – Directed by Jessie Kahnweiler, USA, 2020, 10 MIN, East Coast Premiere
  • The Hour After Westerly – Directed by Nate Bell and Andrew Morehouse, USA, 2019, 25 MIN, Florida Premiere
  • I Know Her –Directed by Fawzia MirzaUSA, 2019, 3 MINFlorida Premiere
  • Island Queen – Directed by Zackary Grady and Jenn Harris, USA, 2020, 10 MIN, World Premiere
  • The Last Queen on Earth – Directed by Michael Shumway, USA, 2020, 16 MIN, World Premiere
  • Little Chief – Directed by Erica Tremblay, USA, 2020, 12 MIN, East Coast Premiere
  • Love You Tyler – Directed by Ari Itkin and Devon Diffenderfer, USA, 2020, 9 MIN, Florida Premiere
  • Master Maggie – Directed by Matthew Bonifacio, USA, 2019, 22 MIN, Southeast Premiere
  • Meats – Directed by Ashley Williams, USA, 2020, 10 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • Museum of Fleeting Wonders – Directed by Tomás Gómez Bustillo, USA, 2020, 12 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • Oh, Baby! – Directed by Brooke Trantor, USA, 2020, 11 MIN, Southeast Premiere/2nd US Screening
  • Pond – Directed by Tyler Macri, USA, 2019, 13 MIN, Southeast Premiere
  • Practice – Directed by Moira Fett, USA, 2019, 10 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • The Priest – Directed by Michael Vukadinovich, USA, 2020, 17 MIN, East Coast Premiere
  • The Shabbos Goy – Directed by Talia Osteen, USA, 2019, 7 MIN, Florida Premier
  • Tapes – Directed by Betsy Kenney and Dara Katz, USA, 2020, 10 MIN, Southeast Premiere/2nd US Screening
  • Tell Her It’s Over – Directed by Joanna Leeds, USA, 2020, 10 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • Thirsty – Directed by Nicole Delaney, USA, 2019, 12 MIN, Florida Premiere
  • The Three Men You Meet at Night – Directed by Beck Kitsis, USA, 2020, 13 MIN, World Premiere
  • Twist – Directed by Aly Migliori, USA, 2019, 11 MIN, Florida Premiere
  • Union County – Directed by Adam Meeks, USA, 2020, 14 MIN, North American Premiere

ANIMATED SHORTS COMPETITION:
Sponsored by Lure Design, Inc.

“THE COIN”
  • Brain Wave –Directed by Jake Fried, USA, 2019, 1 MIN, Southeast Premiere
  • The Coin – Directed by Siqi Song, USA, 2019, 7 MIN, In Mandarin with English subtitles, Florida Premiere
  • Destination: Unknown –Directed by Ethan WellinUSA, 2019, 10 MIN
  • Doll Story –Directed by Zandria Ross, USA, 2019, 6 MIN, Florida Premiere
  • Hudson Geese –Directed by Bernardo Britto, USA, 2020, 6 MIN, Southeast Premiere
  • Icebound – Directed by Drew M. Christie, USA, 2020, 8 MIN, East Coast Premiere
  • If Anything Happens I Love You –Directed by Will McCormack and Michael Govier, USA, 2020, 12 MIN, Southeast Premiere
  • Kim – Directed by Madeline Landry, USA, 2019, 6 MIN, Florida Premiere
  • Lizard Queen – Directed by Anca Vlasan, USA, 2019, 4 MIN, Florida Premiere/2nd US Screening
  • The Message from Space – Directed by Grier Dill, USA, 2019, 4 MIN, Florida Premiere
  • Mother’s Song – Directed by Signe Baumane, USA, 2019, 3 MIN, Southeast Premiere
  • Okami –Directed by Motomichi Nakamura, USA, 2019, 5 MIN, Southeast Premiere
  • The Opposites Game – Directed by Anna Samo and Lisa LaBracio, USA, 2019, 5 MIN, Florida Premiere
  • Things Happen Because – Directed by Frank Volk, USA, 2020, 5 MIN, World Premiere
  • Umbilical – Directed by Danski Tang, USA, 2019, 7 MIN, In Cantonese with English subtitles, Florida Premiere
  • Walt –Directed by Greg Yagolnitzer and Brendan Walter, USA, 2020, 4 MIN, World Premiere

INTERNATIONAL SHOWCASE:

“AMIGO”
  • Adam – Directed by Maryam Touzani, Morocco/Belgium/France, 2019, 98 MIN, In Arabic with English subtitles
  • Amigo – Directed by Óscar Martín, Spain, 2019, 85 MIN, In Spanish with English subtitles, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • Heroic Losers –Directed by Sebastián Borensztein, Argentina/Spain, 2019, 116 MIN, In Spanish with English subtitles
  • Moffie –Directed by Oliver Hermanus, South Africa/UK, 2019, 99 MIN, In English and Afrikaans with English subtitles, East Coast Premiere

INTERNATIONAL SHORTS:

“THE DEVIL’S HARMONY”
  • 16 December – Directed by Álvaro Gago, Spain, 2019, 14 MIN, In Galician with English subtitles, East Coast Premiere
  • Anna  Directed by Dekel Berenson, Ukraine/UK/Israel, 2019, 15 MIN, In English and Ukrainian with English subtitles, Southeast Premiere
  • Are You Hungry? – Directed by Teemu Niukkanen, Finland, 2019, 12 MIN, In Finnish with English subtitles, Florida Premiere
  • Banality – Directed by Balazs Simonyi, Hungary, 2019, 12 MIN, In Hungarian with English subtitles, North American Premiere
  • Benevolent Ba – Directed by Diffan Sina Norman, Malaysia, 2019, 9 MIN, In English, Hakka, Malay, and Tamil with English subtitles, Florida Premiere
  • Chubby – Directed by Madeleine Sims-Fewer and Dusty Mancinelli, Canada, 2019, 22 MIN, Southeast Premiere
  • The Devil’s Harmony – Directed by Dylan Holmes William, UK, 2019, 15 MIN, East Coast Premiere
  • Exam – Directed by Sonia K. Hadad, Iran, 2019, 15 MIN, In Persian with English subtitles, Southeast Premiere
  • Fine –Directed by Maya Yadlin, Israel, 2019, 9 MIN, In Hebrew with English subtitles, Southeast Premiere/2nd US Screening
  • Micro-Movies: Room Service, The Test, The Visitor – Directed by Florian Meimberg, Germany, 2019, 3 MIN, In German with English subtitles, North American Premiere
  • Nero – Directed by Jan-David Bolt, Switzerland, 2019, 9 MIN, In Swiss German with English subtitles, Southeast Premiere
  • Nimic – Directed by Yorgos Lanthimos, Germany/UK/USA, 2019, 12 MIN, Southeast Premiere
  • Piggy – Directed by Carlota Pereda, Spain, 2018, 14 MIN, In Spanish with English subtitles, Florida Premiere
  • A Simple Fucking Gesture  Directed by Jesse Shamata, Canada, 2020, 8 MIN, World Premiere
  • Sticker –Directed by Georgi M. Unkovski, Macedonia, 2019, 19 MIN, In Macedonian with English subtitles, East Coast Premiere
  • To Calm the Pig Inside – Directed by Joanna Vasquez Arong, Philippines, 2020, 19 MIN, In Cebuano with English subtitles, East Coast Premiere

INTERNATIONAL ANIMATED SHORTS:

“FLESH”
  • 400 MPH – Directed by Paul-Eugène Dannaud, Julia Chaix, Lorraine Desserre, Alice Lefort, Natacha Pianeti, and Quentin Tireloque, France, 2019, 5 MIN, Southeast Premiere
  • Animals – Directed by Tue Sanggaard, Denmark, 2019, 7 MIN, East Coast Premiere
  • Deepness of the Fry – Directed by August Niclasen, Denmark, 2019, 4 MIN, Florida Premiere
  • Drive – Directed by Pedro Casavecchia, Argentina, 2019, 7 MIN, Florida Premiere
  • Flesh – Directed by Camila Kater, Brazil, 2019, 12 MIN, In Portuguese with English subtitles, Southeast Premiere
  • Hot Flash – Directed by Thea Hollatz, Canada, 2019, 10 MIN, East Coast Premiere
  • Hurlevent – Directed by Frederic Doazan, France, 2019, 6 MIN, Florida Premiere
  • The Little Soul – Directed by Barbara Rupik, Poland, 2019, 9 MIN, East Coast Premiere
  • Muedra – Directed by Cesar Díaz Meléndez, Spain, 2019, 9 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • No, I Don’t Want to Dance! – Directed by Andrea Vinciguerra, UK, 2019, 3 MIN, Florida Premiere
  • Rain –Directed by Piotr Milczarek, Poland, 2019, 5 MIN, East Coast Premiere
  • Slug Life –Directed by Sophie Koko Gate, UK, 2019, 7 MIN, Florida Premiere
  • Sous La Glace – Directed by Milan Baulard, Ismaïl Berrahma, Flore Dupont, Laurie Estampes, Quentin Nory, and Hugo Potin, France, 2019, 7 MIN, Southeast Premiere
  • Takoyaki Story – Directed by Sawako Kabuki, Japan, 2019, 1 MIN, In Japanese with English subtitles, East Coast Premiere

SUNSPOTS: NEW VISIONS OF THE AVANT-GARDE:

“VERTIGO A.I.”
  • Borrachero – Directed by Gustavo Cerquera BenjumeaCanada/Colombia, 2020, 8 MINIn English and Spanish with English subtitlesEast Coast Premiere/2nd US Screening
  • Candy Shop – Directed by Patrick Smith, USA, 2019, 2 MIN, Southeast Premiere
  • Dysphoria – Directed by Eric Butler, USA, 2019, 5 MIN, East Coast Premiere
  • E-Ticket – Directed by Simon Liu, Hong Kong/USA, 2019, 13 MIN, Southeast Premiere
  • Gazing – Directed by Xiaoxiao Zhang, China, 2020, 4 MIN, In Mandarin with English subtitles, North American Premiere
  • His Eyes Behind Mine – Directed by Ziwei Qin, USA, 2019, 6 MIN, Southeast Premiere
  • Mate – Directed by Chaerin Im, USA, 2019, 4 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • On Color – Directed by Hüseyin Mert Erverdi, Turkey, 2019, 3 MIN, North American Premiere
  • The Other Night – Directed by Joel Autio, Finland, 2020, 18 MIN, World Premiere
    A Peculiar Week in My Dream Journal, May 1973 – Directed by Ryan + Rachel Betschart-Nakawatase, USA, 2019, 6 MIN, East Coast Premiere
  • The Purple Video – Directed by Halina Kliem, Germany, 2019, 5 MIN, East Coast Premiere
  • Vertigo A.I.  – Directed by Chris Peters, USA, 2020, 6 MIN, Southeast Premiere
  • WWW {The Whale Who Wasn’t} – Directed by Alessia Cecchet, Italy, 2018, 10 MIN, East Coast Premiere

MIDNIGHT FEATURES:

“UNCLE PECKERHEAD”
  • Sputnik – Directed by Egor Abramenko, Russia, 2020, 113 MIN, In Russian with English subtitles, US Premiere
  • Uncle Peckerhead – Directed by Matthew John Lawrence, USA, 2020, 97 MIN, East Coast Premiere

MIDNIGHT SHORTS:

“THE DEVIL’S ASSHOLE”
  • 20 Seconds to Live: Fish – Directed by Ben Rock, USA, 2019, 2 MIN, North American Premiere
  • 51 – Directed by Andy London, USA, 2020, 3 MIN, World Premiere
  • The Altruist – Directed by Matt Smith, USA, 2020, 35 MIN, World Premiere
    Bad Hair 
    – Directed by Helen Räim, Estonia, 2019, 15 MIN, Florida Premiere
  • Cosmic Spaghetti/An Existential Pastry – Directed by Gurleen Rai, USA, 2019, 8 MIN, Florida Premiere
  • The Devil’s Asshole. – Directed by Brian Lonano, USA, 2019, 5 MIN, Florida Premiere
  • Flowers and Love. And Death Metal. – Directed by Waldemar Borth, Germany, 2020, 1 MIN, World Premiere
  • Hey Girl – Directed by Mary Dauterman, USA, 2020, 2 MIN, World Premiere
  • Jack – Directed by Faiyaz Jafri, USA, 2019, 2 MIN, Southeast Premiere
  • Join Baron’s Dance Crew! Infomercial – Directed by Leah Shore, USA, 2020, 1 MIN, World Premiere
  • Karaoke Night – Directed by Francisco Lacerda, Portugal, 2019, 8 MIN, In English, Portuguese, and Spanish with English Subtitles, Southeast Premiere
  • My Body, Its Choice – Directed by McKenzi Vanderberg, USA, 2020, 5 MIN, World Premiere
  • Ouija – Directed by Ashley Padilla, USA, 2019, 3 MIN, Florida Premiere
  • Seek – Directed by Aaron Morgan, USA, 2020, 6 MIN, East Coast Premiere

SPECIAL SCREENINGS:

FAMILY FILMS:

“COLOURS”

Colours – Directed by Brooklynn Prince, USA, 2019, 11 MIN, US Premiere
Dino Dana: The Movie – 
Directed by J.J. Johnson, Canada, 2020, 77 MIN
Marona’s Fantastic Tale –Directed by Anca Damian, France/Romania/Belgium, 2019, 92 MIN, In French with English subtitles, Southeast Premiere

FOOD FILMS:

“YAI NIN”
  • Ottolenghi and the Cakes of Versailles – Directed by Laura Gabbert, USA, 2020, 75 MIN, Southeast Premiere
  • Yai Nin – Directed by Champ Ensminger, USA/Thailand, 2020, 13 MIN, In Thai with English subtitles, East Coast Premiere

MUSIC FILMS:

“CREEM: AMERICA’S ONLY ROCK ‘N’N ROLL MAGAZINE”
  • Billie – Directed by James Erskine, UK, 2019, 96 MIN
  • Creem: America’s Only Rock ‘n’ Roll Magazine – Directed by Scott Crawford, USA, 2019, 75 MIN

FLORIDA FILMS:

Sponsored by Orlando Film Commission

“MEET THE ARTIST – LANCE OPPENHEIM” BY 2020 SUNDANCE FILM FESTIVAL

Some Kind of Heaven – Directed by Lance Oppenheim, USA, 2020, 83 MIN

SUNSHINE & SWAMPLAND: NEW FLORIDA SHORTS:

“(YOU’LL MAKE IT IN) FLORIDA”
  • The Battle for the Bridge – Directed by Sean Lane and Bryan Adams, USA, 2020, 6 MIN, World Premiere
  • Diva & Astro – Directed by Angel Barroeta, USA, 2019, 9 MIN
  • Egghead & Twinkie – Directed by Sarah Holland, USA, 2019, 9 MIN, Southeast Premiere
  • Fairchild – Directed by Kali Ann Kahn, USA, 2020, 9 MIN
  • Is That All There Is? – Directed by Chris Molina, USA, 2019, 6 MIN, Florida Premiere
    The Mechanical Dancer – Directed by Jenna Jaillet, USA, 2020, 13 MIN, World Premiere
  • MyToeShoes.Com – Directed by Corey Hughes, USA, 2019, 8 MIN
  • – Directed by Keisha Rae Witherspoon, USA, 2019, 14 MIN
  • (You’ll Make It in) Florida – Directed by Phil Chernyak, USA, 2020, 20 MIN

CLOSING NIGHT RETRO FILM:

“THE ELEPHANT MAN”

The Elephant Man – Directed by David Lynch, USA/UK, 1980, 124 MIN, Rated PG

Become a Bungalower Buddy

Our award-winning local news website stays in business because of readers, like you. Support us by becoming a Bungalower Buddy today.

Have something to say? Type it below. Holding back can give you pimples.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PROMO: The Florida Film Festival (Website), which was originally scheduled to launch on April 12 at Enzian Theater, was postponed due to the COVID-19 pandemic but has since been rescheduled and is ready to roll.

The Florida Film Festival announced last week that the program lineup for the 29th Annual Festival, rescheduled to August 7-20, 2020, will feature 177 films representing 37 different countries. Of the films selected, 162 have premiere status, including 30 world premieres. The full festival lineup is listed below and film descriptions, trailers, stills, and schedule available on HERE.

The festival will be limited to the Enzian campus only this year rather than featuring other theaters like Regal Winter Park Village, and Enzian will be operating at half-capacity, per state-wide regulations during the pandemic.

Event organizers will be offering a virtual platform that will allow a large number of official selections to be available online. Some highlights include the Sundance Film Festival award-winner Boys State, as well as international features, Adam, and The Perfect Candidate, in addition to a number of short films.

This year’s lineup includes 88 women filmmakers, which is the most there have ever been in the 29-year history of the festival. In addition, they have added a fifth live-action shorts program to the American Independent Competition for the first time, which gives seven more filmmakers a chance at qualifying for an Oscar.

The 18 features and 70 short films in the American Independent Competition will be eligible for up to three awards each: a Grand Jury Award for best film in that category, a Special Jury Award given at the jury’s discretion for exceptional achievements, and an Audience Award determined by audience votes for Narrative Feature, Documentary Feature, and Best Short Film. International films are also eligible for Audience Awards for Best International Feature and Best International Short, and an Audience Award will be given for the Best Midnight Short as well.

Individual tickets to the Florida Film Festival at Enzian Theater, and more information on the virtual Florida Film Festival, including the virtual lineup and passes, will be available on July 29.

2020 OFFICIAL SELECTION:

OPENING NIGHT FILM:

“SURVIVING CUPERCON”

Surviving Supercon – Directed by Steven Shea, USA, 2020, 84 MIN, World Premiere

Preceded by
Boat Tour – Directed by Bernardo Britto, USA, 2020, 6 MIN, World Premiere

SPOTLIGHT FILMS:

“THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD”
  • Boys State – Directed by Amanda McBaine and Jesse Moss, USA, 2020, 109 MIN
  • Jimmy Carter: Rock ‘n’ Roll President – Directed by Mary Wharton, USA, 2020, 96 MIN, Southeast Premiere
  • The Perfect Candidate – Directed by Haifaa Al-Mansour, Saudi Arabia/Germany, 2019, 104 MIN, In Arabic with English Subtitles, Southeast Premiere
  • The Personal History of David Copperfield – Directed by Armando Ianucci, UK/USA, 2019, 119 MIN, Rated PG
    Summerland – Directed by Jessica Swale, UK, 2020, 99 MIN

NARRATIVE FEATURES COMPETITION:

“18 TO PARTY”
  • 18 to Party – Directed by Jeff Roda, USA, 2019, 80 MIN, Southeast Premiere
  • Climate of the Hunter – Directed by Mickey Reece, USA, 2019, 81 MIN, Southeast Premiere
  • Drought –Directed by Hannah Black and Megan Petersen, USA, 2020, 84 MIN, Florida Premiere
  • Fully Realized Humans – Directed by Joshua Leonard, USA, 2020, 74 MIN, Southeast Premiere/2nd US Screening
  • The Outside Story – Directed by Casimir Nozkowski, USA, 2020, 85 MIN, Southeast Premiere/2nd US Screening
  • Shithouse – Directed by Cooper Raiff, USA, 2020, 100 MIN, Southeast Premiere
  • The Swerve –Directed by Dean Kapsalis, USA, 2019, 95 MIN, Southeast Premiere
  • Wyrm – Directed by Christopher Winterbauer, USA, 2019, 106 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • Your Iron Lady –Directed by Jorge Xolalpa Jr., USA/Mexico, 2020, 92 MIN, In Spanish with English subtitles, East Coast Premiere

DOCUMENTARY FEATURES COMPETITION:

“CLASS ACTION PARK”
  • After So Many Days – Directed by Jim Hanft and Samantha Yonack, USA, 2019, 87 MIN, Southeast Premiere
  • At the Video Store –Directed by James Westby, USA, 2019, 72 MIN, Southeast Premiere
  • Born into the Gig –Directed by Kate Davis and David Heilbroner, USA, 2019, 90 MIN, Florida Premiere
  • Class Action Park –Directed by Seth Porges and Chris Charles Scott, USA, 2020, 90 MIN, World Premiere
  • Current Sea – Directed by Christopher Smith, USA/Malaysia, 2020, 87 MIN, Southeast Premiere
  • Fandango at the Wall – Directed by Varda Bar-Kar, USA, 2020, 93 MIN, World Premiere/2nd US Screening
  • For Walter and Josiah – Directed by Jamie Elias, USA, 2020, 66 MIN, Florida Premiere
  • Landfall – Directed by Cecilia Aldarondo, USA, 2020, 91 MIN, In English and Spanish with English subtitles, Southeast Premiere/2nd US Screening
  • That’s Wild – Directed by Michiel Thomas, USA/Belgium, 2020, 63 MIN, World Premiere

DOCUMENTARY SHORTS COMPETITION:

“BROKEN ORCHESTRA”
  • Abortion Helpline, This is Lisa – Directed by Barbara Attie, Janet Goldwater, and Mike Attie, USA, 2019, 13 MIN, Southeast Premiere
  • Betye Saar: Taking Care of Business – Directed by Christine Turner, USA, 2020, 8 MIN, East Coast Premiere
  • Broken Orchestra –Directed by Charlie Tyrell, USA/Canada, 2019, 12 MIN, Florida Premiere
  • Charlie’s Lot – Directed by Thomas Carroll, USA, 2020, 11 MIN, World Premiere
  • Chasing Ghosts – Directed by Eric Bendick, USA, 2020, 16 MIN, Southeast Premiere/2nd US Screening
  • Dani –Directed by Lizzy Hogenson, USA, 2019, 9 MIN, Southeast Premiere
  • The Deepest Hole –Directed by Matt McCormick, USA, 2020, 12 MIN, Southeast Premiere
  • Eddy’s World –Directed by Lyn Goldfarb, USA, 2020, 28 MIN, World Premiere
  • Grave Hands – Directed by Aaron Inman, USA, 2020, 22 MIN, In Vietnamese with English subtitles, World Premiere
  • Invasion: The Unist’ot’en Fight for Sovereignty – Directed by Michael Toledano, Sam Vinal, and Franklin Lopez, USA/Canada, 2019, 18 MIN, Southeast Premiere
  • Jesa – Directed by Kyungwon Song, USA/South Korea, 2019, 6 MIN, In Korean with English subtitles, Southeast Premiere
  • The Love Bugs – Directed by Allison Otto and Maria Clinton, USA, 2019, 34 MIN, Florida Premiere
  • My Father the Mover – Directed by Julia JanschUSA/South Africa, 2020, 12 MIN, In English and Xhosa with English subtitles, East Coast Premiere
  • Patty, Are You Bringing Weed Back from Jamaica? – Directed by Matthew Salton, USA, 2020, 9 MIN, World Premiere
  • Petting Zoo – Directed by Daniel Robin, USA, 2019, 11 MIN, Florida Premiere
  • Sixth of June – Directed by Henry Roosevelt, USA, 2020, 15 MIN, In English and French with English subtitles, Southeast Premiere
  • Statue Island –Directed by Princess and the Cowboy, USA, 2020, 3 MIN, World Premiere

NARRATIVE SHORTS COMPETITION:

“ISLAND QUEEN”
  • Ava’s Dating a Senior! – Directed by Frederic Da, USA, 2020, 15 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • Baby Kate – Directed by Jennifer Lafleur, USA, 2020, 12 MIN, East Coast Premiere
  • Black Goat – Directed by Tang Yi, USA/Hong Kong, 2019, 12 MIN, In Nepali with English subtitles, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • Blocks – Directed by Bridget Moloney, USA, 2020, 11 MIN, East Coast Premiere
  • Boys & Toys – Directed by Kevin P. Alexander, USA, 2020, 12 MIN, World Premiere
  • Broken Bird – Directed by Rachel Harrison Gordon, USA, 2020, 10 MIN, Southeast Premiere
  • Claire at Seven Months – Directed by Jacob Halpren, USA, 2020, 19 MIN, World Premiere
  • Daddio – Directed by Casey Wilson, USA, 2019, 18 MIN, Florida Premiere
  • Dear Dear Diary – Directed by Yurun Cao, USA, 2020, 11 MIN, In English and Korean with English subtitles, World Premiere
  • The Door – Directed by Kyle C. Mumford, USA, 2020, 9 MIN, World Premiere
  • Ear Ache – Directed by Alex Kavutskiy, USA, 2020, 15 MIN, World Premiere
  • Feeling Through – Directed by Doug Roland, USA, 2019, 18 MIN, Florida Premiere
  • Fort Irwin – Directed by Quinn Else, USA, 2019, 11 MIN, Southeast Premiere
  • Ghazaal – Directed by Ragini Bhasin, USA/India, 2019, 15 MIN, In Persian with English subtitles, East Coast Premiere
  • Gilt – Directed by April Nations, USA, 2020, 9 MIN, World Premiere
  • He’s the One – Directed by Jessie Kahnweiler, USA, 2020, 10 MIN, East Coast Premiere
  • The Hour After Westerly – Directed by Nate Bell and Andrew Morehouse, USA, 2019, 25 MIN, Florida Premiere
  • I Know Her –Directed by Fawzia MirzaUSA, 2019, 3 MINFlorida Premiere
  • Island Queen – Directed by Zackary Grady and Jenn Harris, USA, 2020, 10 MIN, World Premiere
  • The Last Queen on Earth – Directed by Michael Shumway, USA, 2020, 16 MIN, World Premiere
  • Little Chief – Directed by Erica Tremblay, USA, 2020, 12 MIN, East Coast Premiere
  • Love You Tyler – Directed by Ari Itkin and Devon Diffenderfer, USA, 2020, 9 MIN, Florida Premiere
  • Master Maggie – Directed by Matthew Bonifacio, USA, 2019, 22 MIN, Southeast Premiere
  • Meats – Directed by Ashley Williams, USA, 2020, 10 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • Museum of Fleeting Wonders – Directed by Tomás Gómez Bustillo, USA, 2020, 12 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • Oh, Baby! – Directed by Brooke Trantor, USA, 2020, 11 MIN, Southeast Premiere/2nd US Screening
  • Pond – Directed by Tyler Macri, USA, 2019, 13 MIN, Southeast Premiere
  • Practice – Directed by Moira Fett, USA, 2019, 10 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • The Priest – Directed by Michael Vukadinovich, USA, 2020, 17 MIN, East Coast Premiere
  • The Shabbos Goy – Directed by Talia Osteen, USA, 2019, 7 MIN, Florida Premier
  • Tapes – Directed by Betsy Kenney and Dara Katz, USA, 2020, 10 MIN, Southeast Premiere/2nd US Screening
  • Tell Her It’s Over – Directed by Joanna Leeds, USA, 2020, 10 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • Thirsty – Directed by Nicole Delaney, USA, 2019, 12 MIN, Florida Premiere
  • The Three Men You Meet at Night – Directed by Beck Kitsis, USA, 2020, 13 MIN, World Premiere
  • Twist – Directed by Aly Migliori, USA, 2019, 11 MIN, Florida Premiere
  • Union County – Directed by Adam Meeks, USA, 2020, 14 MIN, North American Premiere

ANIMATED SHORTS COMPETITION:
Sponsored by Lure Design, Inc.

“THE COIN”
  • Brain Wave –Directed by Jake Fried, USA, 2019, 1 MIN, Southeast Premiere
  • The Coin – Directed by Siqi Song, USA, 2019, 7 MIN, In Mandarin with English subtitles, Florida Premiere
  • Destination: Unknown –Directed by Ethan WellinUSA, 2019, 10 MIN
  • Doll Story –Directed by Zandria Ross, USA, 2019, 6 MIN, Florida Premiere
  • Hudson Geese –Directed by Bernardo Britto, USA, 2020, 6 MIN, Southeast Premiere
  • Icebound – Directed by Drew M. Christie, USA, 2020, 8 MIN, East Coast Premiere
  • If Anything Happens I Love You –Directed by Will McCormack and Michael Govier, USA, 2020, 12 MIN, Southeast Premiere
  • Kim – Directed by Madeline Landry, USA, 2019, 6 MIN, Florida Premiere
  • Lizard Queen – Directed by Anca Vlasan, USA, 2019, 4 MIN, Florida Premiere/2nd US Screening
  • The Message from Space – Directed by Grier Dill, USA, 2019, 4 MIN, Florida Premiere
  • Mother’s Song – Directed by Signe Baumane, USA, 2019, 3 MIN, Southeast Premiere
  • Okami –Directed by Motomichi Nakamura, USA, 2019, 5 MIN, Southeast Premiere
  • The Opposites Game – Directed by Anna Samo and Lisa LaBracio, USA, 2019, 5 MIN, Florida Premiere
  • Things Happen Because – Directed by Frank Volk, USA, 2020, 5 MIN, World Premiere
  • Umbilical – Directed by Danski Tang, USA, 2019, 7 MIN, In Cantonese with English subtitles, Florida Premiere
  • Walt –Directed by Greg Yagolnitzer and Brendan Walter, USA, 2020, 4 MIN, World Premiere

INTERNATIONAL SHOWCASE:

“AMIGO”
  • Adam – Directed by Maryam Touzani, Morocco/Belgium/France, 2019, 98 MIN, In Arabic with English subtitles
  • Amigo – Directed by Óscar Martín, Spain, 2019, 85 MIN, In Spanish with English subtitles, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • Heroic Losers –Directed by Sebastián Borensztein, Argentina/Spain, 2019, 116 MIN, In Spanish with English subtitles
  • Moffie –Directed by Oliver Hermanus, South Africa/UK, 2019, 99 MIN, In English and Afrikaans with English subtitles, East Coast Premiere

INTERNATIONAL SHORTS:

“THE DEVIL’S HARMONY”
  • 16 December – Directed by Álvaro Gago, Spain, 2019, 14 MIN, In Galician with English subtitles, East Coast Premiere
  • Anna  Directed by Dekel Berenson, Ukraine/UK/Israel, 2019, 15 MIN, In English and Ukrainian with English subtitles, Southeast Premiere
  • Are You Hungry? – Directed by Teemu Niukkanen, Finland, 2019, 12 MIN, In Finnish with English subtitles, Florida Premiere
  • Banality – Directed by Balazs Simonyi, Hungary, 2019, 12 MIN, In Hungarian with English subtitles, North American Premiere
  • Benevolent Ba – Directed by Diffan Sina Norman, Malaysia, 2019, 9 MIN, In English, Hakka, Malay, and Tamil with English subtitles, Florida Premiere
  • Chubby – Directed by Madeleine Sims-Fewer and Dusty Mancinelli, Canada, 2019, 22 MIN, Southeast Premiere
  • The Devil’s Harmony – Directed by Dylan Holmes William, UK, 2019, 15 MIN, East Coast Premiere
  • Exam – Directed by Sonia K. Hadad, Iran, 2019, 15 MIN, In Persian with English subtitles, Southeast Premiere
  • Fine –Directed by Maya Yadlin, Israel, 2019, 9 MIN, In Hebrew with English subtitles, Southeast Premiere/2nd US Screening
  • Micro-Movies: Room Service, The Test, The Visitor – Directed by Florian Meimberg, Germany, 2019, 3 MIN, In German with English subtitles, North American Premiere
  • Nero – Directed by Jan-David Bolt, Switzerland, 2019, 9 MIN, In Swiss German with English subtitles, Southeast Premiere
  • Nimic – Directed by Yorgos Lanthimos, Germany/UK/USA, 2019, 12 MIN, Southeast Premiere
  • Piggy – Directed by Carlota Pereda, Spain, 2018, 14 MIN, In Spanish with English subtitles, Florida Premiere
  • A Simple Fucking Gesture  Directed by Jesse Shamata, Canada, 2020, 8 MIN, World Premiere
  • Sticker –Directed by Georgi M. Unkovski, Macedonia, 2019, 19 MIN, In Macedonian with English subtitles, East Coast Premiere
  • To Calm the Pig Inside – Directed by Joanna Vasquez Arong, Philippines, 2020, 19 MIN, In Cebuano with English subtitles, East Coast Premiere

INTERNATIONAL ANIMATED SHORTS:

“FLESH”
  • 400 MPH – Directed by Paul-Eugène Dannaud, Julia Chaix, Lorraine Desserre, Alice Lefort, Natacha Pianeti, and Quentin Tireloque, France, 2019, 5 MIN, Southeast Premiere
  • Animals – Directed by Tue Sanggaard, Denmark, 2019, 7 MIN, East Coast Premiere
  • Deepness of the Fry – Directed by August Niclasen, Denmark, 2019, 4 MIN, Florida Premiere
  • Drive – Directed by Pedro Casavecchia, Argentina, 2019, 7 MIN, Florida Premiere
  • Flesh – Directed by Camila Kater, Brazil, 2019, 12 MIN, In Portuguese with English subtitles, Southeast Premiere
  • Hot Flash – Directed by Thea Hollatz, Canada, 2019, 10 MIN, East Coast Premiere
  • Hurlevent – Directed by Frederic Doazan, France, 2019, 6 MIN, Florida Premiere
  • The Little Soul – Directed by Barbara Rupik, Poland, 2019, 9 MIN, East Coast Premiere
  • Muedra – Directed by Cesar Díaz Meléndez, Spain, 2019, 9 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • No, I Don’t Want to Dance! – Directed by Andrea Vinciguerra, UK, 2019, 3 MIN, Florida Premiere
  • Rain –Directed by Piotr Milczarek, Poland, 2019, 5 MIN, East Coast Premiere
  • Slug Life –Directed by Sophie Koko Gate, UK, 2019, 7 MIN, Florida Premiere
  • Sous La Glace – Directed by Milan Baulard, Ismaïl Berrahma, Flore Dupont, Laurie Estampes, Quentin Nory, and Hugo Potin, France, 2019, 7 MIN, Southeast Premiere
  • Takoyaki Story – Directed by Sawako Kabuki, Japan, 2019, 1 MIN, In Japanese with English subtitles, East Coast Premiere

SUNSPOTS: NEW VISIONS OF THE AVANT-GARDE:

“VERTIGO A.I.”
  • Borrachero – Directed by Gustavo Cerquera BenjumeaCanada/Colombia, 2020, 8 MINIn English and Spanish with English subtitlesEast Coast Premiere/2nd US Screening
  • Candy Shop – Directed by Patrick Smith, USA, 2019, 2 MIN, Southeast Premiere
  • Dysphoria – Directed by Eric Butler, USA, 2019, 5 MIN, East Coast Premiere
  • E-Ticket – Directed by Simon Liu, Hong Kong/USA, 2019, 13 MIN, Southeast Premiere
  • Gazing – Directed by Xiaoxiao Zhang, China, 2020, 4 MIN, In Mandarin with English subtitles, North American Premiere
  • His Eyes Behind Mine – Directed by Ziwei Qin, USA, 2019, 6 MIN, Southeast Premiere
  • Mate – Directed by Chaerin Im, USA, 2019, 4 MIN, East Coast Premiere/2nd US Screening
  • On Color – Directed by Hüseyin Mert Erverdi, Turkey, 2019, 3 MIN, North American Premiere
  • The Other Night – Directed by Joel Autio, Finland, 2020, 18 MIN, World Premiere
    A Peculiar Week in My Dream Journal, May 1973 – Directed by Ryan + Rachel Betschart-Nakawatase, USA, 2019, 6 MIN, East Coast Premiere
  • The Purple Video – Directed by Halina Kliem, Germany, 2019, 5 MIN, East Coast Premiere
  • Vertigo A.I.  – Directed by Chris Peters, USA, 2020, 6 MIN, Southeast Premiere
  • WWW {The Whale Who Wasn’t} – Directed by Alessia Cecchet, Italy, 2018, 10 MIN, East Coast Premiere

MIDNIGHT FEATURES:

“UNCLE PECKERHEAD”
  • Sputnik – Directed by Egor Abramenko, Russia, 2020, 113 MIN, In Russian with English subtitles, US Premiere
  • Uncle Peckerhead – Directed by Matthew John Lawrence, USA, 2020, 97 MIN, East Coast Premiere

MIDNIGHT SHORTS:

“THE DEVIL’S ASSHOLE”
  • 20 Seconds to Live: Fish – Directed by Ben Rock, USA, 2019, 2 MIN, North American Premiere
  • 51 – Directed by Andy London, USA, 2020, 3 MIN, World Premiere
  • The Altruist – Directed by Matt Smith, USA, 2020, 35 MIN, World Premiere
    Bad Hair 
    – Directed by Helen Räim, Estonia, 2019, 15 MIN, Florida Premiere
  • Cosmic Spaghetti/An Existential Pastry – Directed by Gurleen Rai, USA, 2019, 8 MIN, Florida Premiere
  • The Devil’s Asshole. – Directed by Brian Lonano, USA, 2019, 5 MIN, Florida Premiere
  • Flowers and Love. And Death Metal. – Directed by Waldemar Borth, Germany, 2020, 1 MIN, World Premiere
  • Hey Girl – Directed by Mary Dauterman, USA, 2020, 2 MIN, World Premiere
  • Jack – Directed by Faiyaz Jafri, USA, 2019, 2 MIN, Southeast Premiere
  • Join Baron’s Dance Crew! Infomercial – Directed by Leah Shore, USA, 2020, 1 MIN, World Premiere
  • Karaoke Night – Directed by Francisco Lacerda, Portugal, 2019, 8 MIN, In English, Portuguese, and Spanish with English Subtitles, Southeast Premiere
  • My Body, Its Choice – Directed by McKenzi Vanderberg, USA, 2020, 5 MIN, World Premiere
  • Ouija – Directed by Ashley Padilla, USA, 2019, 3 MIN, Florida Premiere
  • Seek – Directed by Aaron Morgan, USA, 2020, 6 MIN, East Coast Premiere

SPECIAL SCREENINGS:

FAMILY FILMS:

“COLOURS”

Colours – Directed by Brooklynn Prince, USA, 2019, 11 MIN, US Premiere
Dino Dana: The Movie – 
Directed by J.J. Johnson, Canada, 2020, 77 MIN
Marona’s Fantastic Tale –Directed by Anca Damian, France/Romania/Belgium, 2019, 92 MIN, In French with English subtitles, Southeast Premiere

FOOD FILMS:

“YAI NIN”
  • Ottolenghi and the Cakes of Versailles – Directed by Laura Gabbert, USA, 2020, 75 MIN, Southeast Premiere
  • Yai Nin – Directed by Champ Ensminger, USA/Thailand, 2020, 13 MIN, In Thai with English subtitles, East Coast Premiere

MUSIC FILMS:

“CREEM: AMERICA’S ONLY ROCK ‘N’N ROLL MAGAZINE”
  • Billie – Directed by James Erskine, UK, 2019, 96 MIN
  • Creem: America’s Only Rock ‘n’ Roll Magazine – Directed by Scott Crawford, USA, 2019, 75 MIN

FLORIDA FILMS:

Sponsored by Orlando Film Commission

“MEET THE ARTIST – LANCE OPPENHEIM” BY 2020 SUNDANCE FILM FESTIVAL

Some Kind of Heaven – Directed by Lance Oppenheim, USA, 2020, 83 MIN

SUNSHINE & SWAMPLAND: NEW FLORIDA SHORTS:

“(YOU’LL MAKE IT IN) FLORIDA”
  • The Battle for the Bridge – Directed by Sean Lane and Bryan Adams, USA, 2020, 6 MIN, World Premiere
  • Diva & Astro – Directed by Angel Barroeta, USA, 2019, 9 MIN
  • Egghead & Twinkie – Directed by Sarah Holland, USA, 2019, 9 MIN, Southeast Premiere
  • Fairchild – Directed by Kali Ann Kahn, USA, 2020, 9 MIN
  • Is That All There Is? – Directed by Chris Molina, USA, 2019, 6 MIN, Florida Premiere
    The Mechanical Dancer – Directed by Jenna Jaillet, USA, 2020, 13 MIN, World Premiere
  • MyToeShoes.Com – Directed by Corey Hughes, USA, 2019, 8 MIN
  • – Directed by Keisha Rae Witherspoon, USA, 2019, 14 MIN
  • (You’ll Make It in) Florida – Directed by Phil Chernyak, USA, 2020, 20 MIN

CLOSING NIGHT RETRO FILM:

“THE ELEPHANT MAN”

The Elephant Man – Directed by David Lynch, USA/UK, 1980, 124 MIN, Rated PG